ESP (ESC)

ESP (ESC) ESP (Electronic Stability Program) nebo také ESC (Electronic Stability Control) zvyšuje kontrolu nad vozidlem v krajních jízdních situacích, např. při rychlé jízdě do zatáčky nebo na kluzkém povrchu. V závislosti na jízdních podmínkách se snižuje nebezpečí smyku a zlepšuje jízdní stabilita. Systém pracuje při jakékoli rychlosti vozidla.

Jak funguje ESC

Bezpečné cesty.cz - ilustrace

V rámci elektronického stabilizačního systému jsou integrovány následující systémy:

Podle nastavení volantu a rychlosti vozidla se určuje požadovaný směr, který je stále porovnáván se skutečným chováním vozidla. Vyskytnou-li se odchylky, jako např. při počínajícím smyku, přibrzďuje ESP automaticky příslušné kolo.

Přibrzděním příslušného kola je vozidlo opět uvedeno do stabilní jízdní polohy. U přetáčivého vozidla (sklon k vybočení zadní části vozidla) se přibrzďuje převážně vnější přední kolo, u nedotáčivého vozidla (sklon k vyjetí ze zatáčky) vnitřní zadní kolo. Toto přibrzďování doprovází charakteristický zvuk.

Jak funguje ESC (ESP)

Elektronická uzávěrka diferenciálu (EDS) výrazně ulehčuje, resp. umožňuje rozjezd, zrychlení a jízdu ve stoupání za velmi špatných jízdních podmínek. EDS pracuje automaticky, bez zásahu řidiče. Pomocí snímačů ABS kontroluje otáčky hnacích kol. Pokud se na kluzkém povrchu protáčí kolo jen na jedné straně, vzniká rozdíl otáček mezi hnacími koly. EDS přibrzdí protáčející se kolo a diferenciál přenese na druhé kolo větší hnací sílu.

Automatická korekce řízení je doplňková funkce elektronického stabilizačního programu ESP. Tato funkce v kritických situacích mírným natočením volantu do směru, který systém vyhodnotí jako správný, řidiči napoví, kam by měl volantem pootočit, aby se vozidlo stabilizovalo. Automatická korekce řízení bude aktivní např. při silném brzdění na rozdílném povrchu vozovky na pravé a levé straně vozidla.


Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení126Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka